آشنایی با تعدادی از حیوانات خانگی بی‌ دردسر

تاریخ، ساعت: 5 خرداد 1403, 14:27

ایرانگان

 


انسان‌ها و حیوانات خانگی از زمان‌های باستان رابطه محکمی داشته‌اند. حیوانات خانگی نیازمند محبت و مراقبت هستند و انسان‌ها به همدم نیاز دارند. این نیاز دوطرفه رابطه زیبایی را بین حیوانات خانگی و صاحبش ایجاد می‌کند که خالی از هرگونه توقع و اعتراض است. نگهداری از حیوانات خانگی یک تعهد طولانی‌مدت و مسئولیت دلپذیر است. اما برخلاف باور عمومی همه حیوانات خانگی به مراقبت‌ شدید نیاز ندارند. در این مطلب به چند نمونه از حیوانات خانگی اشاره می‌کنیم که برای کودکان و بزرگسالان مناسب هستند.

 موش خرما
موش‌های خرما از پرانرژی‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین حیوانات خانگی هستند. در واقع آن‌ها بسیار کنجکاو بوده و گاهی اوقات این خصوصیت باعث حس مسئولیت بیشتر صاحب آن می‌شود.
اگر قصد نگهداری از یک موش خرما را دارید پیشنهاد می‌کنیم همه نقاط خانه خود در برابر نفوذ آن‌ها مسدود کنید چرا که ممکن است در زیر، پشت و یا میان اشیاء گرفتار شوند. موش خرما از حیوانات خانگی کوچک باهوش و اجتماعی محسوب می‌شود.
موش خرما مناسب خانواده‌هایی است که فرزندان بالاتر از 12 سال دارند.

شرایط نگهداری و طول عمر
چکاپ سالیانه بعد از 5 سالگی موش خرما
مشاوره با دامپزشک برای حفظ اندازه مناسب
طول عمر : 6 تا 13 سال 


 

جوجه تیغی
حیوانات خانگی که پشت آن‌‌ها پوشیده از خارهای تیزی‌ست که برای دفاع در برابر شکارچیان استفاده می‌شود. در نگاه اول نگهداری از این‌چنین حیوانات خانگی که با کودکان شما بازی می‌کنند غیرقابل باور است. واقعیت این است که این حیوانات خانگی برای کودکان خطری ندارند و در طبیعت خیلی خجالتی و نگران هستند. آن‌ها حالت تهاجمی نداشته و به همبازی خود حمله نمی‌کنند و از تیغ‌های‌شان صرفا برای دفاع استفاده می‌کنند. 
تماشای جوجه تیغی به نوعی سرگرمی است. این حیوانات خانگی مناسب کودکان 12‌ سال و بالاتر می‌باشند. هنگامی که جوجه تیغی احساس خطر می‌کند به یک توپ خاردار تبدیل می‌شود و بازگرداندن آن به حالت عادی کار آسانی نبوده و نیازمند صبرو زمان زیادی است.

شرایط نگهداری و طول عمر
نظافت مرتب قفس
آب و غذای تازه 
طول عمر: 3 تا 8 سال


 

خرگوش
خرگوش‌ها زیباترین و جالب‌ترین حیوانات خانگی جهان هستند. تقریبا 60 نوع نژاد با رنگ و اندازه مختلف وجود دارد. آن‌ها دوست‌داشتنی هستند و نیازی به مداخله انسان ندارند و در طبیعت بسیار آرام و باهوش هستند. 
بازی کردن کودکان با خرگوش و تحت نظارت والدین فعالیت مناسبی است به این دلیل که این حیوانات خانگی مستقل هستند و دوست ندارند به مدت زیادی در ارتفاع نگه داشته شوند. در ضمن خرگوش‌ها بسیار حساس هستند و بی‌احتیاطی کودکان می‌تواند به پاها و کمر آن‌ها آسیب وارد کند و متقابل ناخن‌های تیز خرگوش نیز کودک را زخمی می‌کند هرچند خرگوش‌ها عمدا به کسی آسیب نمی‌زنند.
خرگوش‌ها نیز مانند انسان‌ها دارای خصلت‌های گوناگون هستند. بعضی بازیگوش و بی‌احتیاط و برخی خجالتی و محتاط هستند. همه این صفات به نژاد انتخابی شما بستگی دارد.

شرایط نگهداری و طول عمر
شانه زدن موها و کوتاهی ناخن‌ها به طور هفتگی
نظافت جعبه نگهداری به شیوه مرتب
گنجاندن علف در رژیم غذایی
طول عمر: 8 تا 12 سال


 

همستر 
یک نمونه از حیوانات خانگی کوچک، زیبا و خزدار است. قیمت ارزانی داشته و در قفس زندگی می‌کند. نگهداری از آن‌ها بسیار آسان و نیازمند صبر و دقت است چرا که ماهیت تیز و تند، آرام و تهاجمی دارند. بهتر است همستری با اندازه بزرگ‌تر را برای نگهداری انتخاب کنید مثل همستر طلایی که تا میزان 17‌ سانتی‌متر رشد می‌کند و می‌توان آن‌ها را مانند ماهی‌ها به مدت یک هفته یا چند روز تنها رها کرد.
اگر از یک جفت همستر نگهداری می‌کنید خود را برای پذیرایی از یک خانواده بزرگ آماده کنید زیرا این حیوانات خانگی  به سرعت تولیدمثل می‌کنند. دوره باروری آن 2 هفته است.

شرایط نگهداری و طول عمر
نظافت مرتب قفس
تغذیه با غلات تازه، آجیل و ذرت
آب تازه برای نوشیدن
طول عمر: 2 تا 3 سال


 

طوطی
طوطی‌ها پرحرف، رنگارنگ و شاد هستند. آن‌ها حیوانات خانگی احساساتی و با شخص مورد اعتماد خود مهربان هستند. صدها گونه طوطی در جهان وجود دارد.
طوطی‌ها برخلاف سایر حیوانات خانگی دو پا دارند بنابراین شما برای درک زبان بدن آن‌ها نیاز به تلاش بیشتری دارید. حواس‌تان باشد که یادگیری زبان پر و منقار طوطی کار مشکلی است. اگر منظور او را برای بازگشت به قفس درست درک نکنید و به بوسیدن پرنده ادامه دهید درنهایت  شما را گاز خواهد گرفت و یا جیغ خواهد کشید.

نکته
رعایت رژیم غذایی طوطی آسان و ضروری است که می‌توان برای آن برنامه‌ریزی کرد.
توانایی در تکلم، سر و صدا و خلق و خوی طوطی به نژاد آن بستگی دارد.

شرایط نگهداری و طول عمر
نظافت مرتب قفس
یادگیری صحیح زبان بدن طوطی
طول عمر: متغیر، برحسب نژاد طوطی از 5 تا 100‌ سال


 

لاک‌پشت
این خزنده‌ی بسیار آرام گزینه خوبی به عنوان حیوانات خانگی بی‌دردسر هستند. نسبت به سایر حیوانات خانگی عمر بیشتری داشته و نگهداری از آن‌ها آسان‌تر است. از جمله حیوانات خانگی آرام و ساکت که کودکان می‌توانند از تماشا و غذا دادن به آن‌ها لذت ببرند.
باید به هنگام بازی کودکان، مراقب این حیوانات خانگی باشیم زیرا برخلاف ظاهر سخت و سنگی، اندام‌های داخلی آسیب‌پذیری دارند. 

شرایط نگهداری و طول عمر
انتخاب خانه و غذای مناسب با توجه به اندازه و نژاد لاک‌پشت
طول عمر: 30 تا 40 سال و لاک پشت‌های دریایی بیش از 80 سال


 

ماهی
اگر هزینه و زمان زیادی برای نگهداری از حیوانات خانگی ندارید، ماهی انتخاب خوبی برای شما است. یکی از بهترین‌ گزینه‌ها برای کودکان می‌باشد و نگهداری از آن آسان است. قطعا کودکان شما از تماشای فعالیت و حرکت ماهی‌های رنگارنگ خوشحال می‌شوند.
برای شروع کافی است که یک آکواریوم به همراه  گیاهان آبی، دستگاه تصفیه آب و برنامه غذایی تهیه کنید. بعد از این کار می‌توانید روزانه یک یا دو مرتبه به آن‌ها غذا بدهید و اگر برای چندین روز قصد مسافرت دارید می‌توانید آن‌ها را در خانه رها کنید.

شرایط نگهداری و طول عمر
نظافت و پاکسازی آکواریوم
تغذیه مرتب و با برنامه 
طول عمر:  متغیر برحسب نوع ماهی 


 

سگ
بدون شک سگ گزینه خوبی برای حیوانات خانگی است. سگ‌ها وفادار و دوست‌داشتنی هستند و به راحتی یاد می‌گیرند. آن‌ها منشاء شادی و امنیت در خانه هستند. انواع گوناگونی از سگ‌های مینیاتوری و بزرگ جثه، آرام یا بازیگوش وجود دارند. اگر برای اولین بار صاحب حیوانات خانگی می‌شوید سگی را انتخاب کنید که آرام و مودب باشد و از انتخاب سگ‌های بازیگوش اجتناب کنید.
نگهداری از سگ‌ها، کار واقعا آسانی است. آن‌ها می‌توانند حتی کارهای شما را انجام دهند. تنها کافی است آن‌ها را از سال‌های اول زندگی تربیت کنید. سگ‌ها عاشق بازی هستند و فرزندان شما در کنار آن‌ها احساس امنیت و لذت خواهند داشت.

شرایط نگهداری و طول عمر
خانه 
مراقبت‌های بهداشتی و واکسیناسیون
تغذیه 
اسباب بازی
تعهد طولانی مدت برای نگهداری از سگ
طول عمر:  10 تا 15 سال


 

گربه
گربه‌ها نیز مانند سگ‌ها حیوانات خانگی اجتماعی هستند. به خاطر طبیعت دوستانه گربه‌ها از همنشینی با آن‌ها لذت خواهید برد. گربه مانند زینتی است که اکثر افراد به نگهداری از آن علاقه دارند.
نژادهای مختلفی از گربه وجود دارد مانند گربه ایرانی، عروسکی، اسکاتلندی، پلنگی و هندی (گربه سیاه رنگ براق).

شرایط نگهداری و طول عمر
خانه 
مراقبت‌های بهداشتی و واکسیناسیون
اسباب بازی
طول عمر:  12 تا 15 سال

امیدواریم با ذکر این اطلاعات به شما کمک زیادی در انتخاب حیوانات خانگی مناسب ارائه کرده‌ باشیم.مطالب مشابه


ارسال نظر

عکس خوانده نمی‌شود

تمامی حقوق برای RamNews محفوظ است | طراحی و اجرا : kanotek
بستن